Wszystkie materiały są przeznaczone jedynie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia, nie należy ich przekazywać ani udostępniać osobom poniżej 18 lat. Jeśli nie masz ukończonych 18 lat, nie możesz korzystać z tej strony WWW.
Najszlachetniejszy trunek na świecie, produkowany wyłącznie na ściśle wyznaczonym obszarze we francji – miasteczku cognac.
Trunek ten powstaje z białego wina. Jest on dwukrotnie destylowany w alembikach w okresie od listopada do marca. Dojrzewa w dębowych beczkach sezonowych minimum dwa lata. W zależności od długości leżakowania koniaki dzielimy na:
– VS (VERY SPECJAL) – najmłodszy z dopuszczonych do sprzedaży koniaków. Czas leżakowania to minimum 2 lata.
– VSOP (very superior old pale) – minimalny wiek destylatów tego koniaku to 4 lata
– XO (extra old) – minimalny wiek destylatów to 10 lat. Wiek leżakowania zawsze zaczynami liczyć od 1 października roku zbiorowego winogron.
Napitki o wysokiej procentowej zawartości alkoholu (zaczynają się od 12%). Wyróżniają się one na tle innych trunków rozpoznawalnym, słodkim smakiem najczęściej pochodzenia owocowego, ziołowego lub korzennego – możliwe są jednak niesamowite połączenia wszystkich tych źródeł. Wyróżniamy likiery jajeczne, migdałowe, ziołowe, owocowe, kawowe, na bazie mleka czy kremowe. Dobre likiery alkoholowe mają wiele ciekawych odsłon, każdy musi odkryć swoją ulubioną
Napój alkoholowy powstający w rezultacie fermentacji brzeczki miodu pszczelego – najczęściej lipowego.
Zgodnie z tradycją miody dzielą się w zależności od stopnia rozcieńczenia na następujące grupy:
Włoskie wytrawne, białe lub różowe wino musujące. Produkowane wyłącznie w regionach wenecja euganejska i friuli-wenecja julijska. Prosecco jest produkowane metodą charmata – w odróżnieniu od metody szampańskiej druga fermentacja zachodzi nie w butelce, a w zbiornikach ciśnieniowych i dopiero gotowe wino musujące jest butelkowane..
wysokoprocentowy napój alkoholowy (37,5%–81%) wytwarzany ze sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, koncentratu tego soku lub melasy.
Podział rumów:
– biały (przejrzysty) – zwany także srebrnym, ma lekki i łagodny smak, bardzo słodki, służy raczej jako podstawa do koktajli; większość białego rumu pochodzi z portoryko;
– Złoty – zwany także bursztynowym, ma więcej aromatu niż biały rum, a kolor zawdzięcza beczce, w której dojrzewa;
– Ciemny – zwany także czarnym, ma mocny smak i aromat, jest także stosowany w kuchni; pochodzi z: jamajki, haiti i martyniki, a także z krajów ameryki środkowej, w tym nikaragui i gwatemali;
– Aromatyzowany – niektórzy producenci wytwarzają rum z dodatkiem smaku i zapachu np. Pomarańczy lub kokosa (np. Malibu); stosunkowo słaby, nie posiada aromatu rumu, o zawartości alkoholu poniżej 40%;
– Overproof – ostry w smaku, o zawartości alkoholu powyżej 40%; zwykle jest to 60%, ale może wynosić nawet 80%.
Destylat lub wodny roztwór alkoholu etylowego zawierający 95% (objętościowo) alkoholu. Do jego produkcji w polsce wykorzystuje się ziemniaki, zboża i m.In. Odpadki z buraków cukrowych pozostałych przy produkcji cukru.
Najsłynniejsze wino świata, symbol luksusu i dobrobytu.
Szampan produkowany jest we francuskim regionie zwanym szampanią. Jest produkowany bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla. Dwutlenek węgla tworzy się w nim na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach. Do butelek nalewa się młode, nie do końca przefermentowane wino, a następnie przechowuje się lekko pochylone w stronę korka butelki w piwnicach, w stałej temperaturze 3-5°C.
Trunek pochodzący z określonych rejonów meksyku produkowany z agawy.
Tequile pod względem rodzaju dzielimy na dwa 4 rodzaje:
– blanco – tequila czysta, nieleżakowana, bezbarwna
– reposado – tequila o lekko złotym kolorze, leżakowana przez okres 2-12 miesięcy w dębowych beczkach.
– Anejo – złoty trunek, który leżakuje minimum rok czasu
– extra anejo – trunek o głębokim złocistym kolorze, który leżakuje minimum 3 lata
Jest napojem alkoholowym uzyskiwanym w wyniku fermentacji moszczu winogronowego.
Istnieje wiele rodzajów win, co związane jest z mnogością odmian winorośli, oddziaływaniem środowiska na ich wzrost i różnymi technikami winifikacji (przekształcania winogron w wino).
Podział wina ze względu na ich kolor: białe, różowe i czerwone. Ze względu na zawartość cukru można je podzielić na: wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie.
– Nowością są wina bezalkoholowe – zarówno spokojne jak i musujące.
© Borys Monopolowy. All rights reserved.
Powered by Ameti.